Year |
Athlete |
Sport |
Event |
1924 |
Harris Coggeshall |
Boys Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1928 |
Earl Hall |
Boys Golf |
|
|
|
|
|
1929 |
John Stoddard |
Boys Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1932 |
Harold Schwartz |
Boys Golf |
|
|
|
|
|
1933 |
David Davis |
Boys Golf |
|
|
|
|
|
1934 |
Bill Cordingly |
Boys Golf |
Co Champion |
|
Harold Jacobson |
Boys Golf |
Co Champion |
|
James Brammer |
Boys Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1935 |
Don Towne |
Boys Swimming |
100 Breaststroke |
|
Don Towne |
Boys Swimming |
Medley Relay |
|
Bob Sandler |
Boys Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1938 |
Joe Carney |
Boys Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1939 |
Dean Darby |
Boys Swimming |
220 Free |
|
Dick Misner |
Boys Swimming |
100 Free |
|
Dick Misner |
Boys Swimming |
160 Free Relay |
|
Sid Craiger |
Boys Swimming |
160 Free Relay |
|
Harry Dunn/Marvin Davidson |
Boys Tennis |
Doubles |
|
Bill Freeman |
Boys Swimming |
100 Breaststroke |
|
|
|
|
1940 |
Wendell Robinson |
Boys Golf |
|
|
Sid Craiger |
Boys Swimming |
40 Free |
|
Sid Craiger |
Boys Swimming |
100 Free |
|
Harry Dunn/Marvin Davidson |
Boys Tennis |
Doubles |
|
Bill Freeman |
Boys Swimming |
100 Breaststroke |
|
|
|
|
1941 |
Ed Knorr |
Boys Golf |
|
|
Jack Kirkwood/Gerry VanGinkel |
Boys Tennis |
Doubles |
|
Harry Dunn |
Boys Tennis |
Singles |
|
Bill Freeman |
Boys Swimming |
100 Breaststroke |
|
|
|
|
1943 |
Dick Maine |
Boys Swimming |
100 Breaststroke |
|
Larry Larimore |
Boys Swimming |
220 Free |
|
|
|
|
1944 |
Bill Crispin |
Boys Swimming |
220 Free |
|
Dick Maine |
Boys Swimming |
100 Backstroke |
|
Dick Maine |
Boys Swimming |
Diving |
|
|
|
|
1945 |
Larry Larimore |
Boys Swimming |
100 Free |
|
Larry Larimore |
Boys Swimming |
100 Breaststroke |
|
Chuck Cownie |
Boys Swimming |
180 Medley Relay |
|
Wilbur Squier |
Boys Tennis |
Singles |
|
Dick Maine |
Boys Swimming |
100 Backstroke |
|
Dick Maine |
Boys Swimming |
Diving |
|
|
|
|
1946 |
Jim Huddleson |
Boys Swimming |
Diving |
|
|
|
|
1947 |
Chuck Cownie |
Boys Swimming |
100 Breaststroke |
|
|
|
|
1948 |
Wally Nicholson |
Boys Swimming |
100 Free |
|
Wally Nicholson |
Boys Swimming |
40 Free |
|
Jim Watkins |
Boys Swimming |
220 Free |
|
Jim Huddleson |
Boys Swimming |
Diving |
1950 |
Mike LaMair |
Boys Swimming |
100 Breaststroke Co Champ |
|
Carl Stonecipher |
Boys Swimming |
100 Backstroke |
|
John Kruse |
Boys Swimming |
100 Free |
|
John Kruse |
Boys Swimming |
40 Free |
|
Loren Braught |
Boys Swimming |
200 Free |
|
|
|
|
1951 |
Ed Mullahey |
Boys Swimming |
100 Backstroke |
|
John Kruse |
Boys Swimming |
40 Free |
|
Loren Braught |
Boys Swimming |
200 Free |
|
|
|
|
1952 |
Loren Braught |
Boys Swimming |
100 Backstroke |
|
Loren Braught |
Boys Swimming |
120 Individual Medley |
|
Tom Hoffman |
Boys Swimming |
100 Breaststroke |
|
Gus Johnson |
Boys Swimming |
40 Free |
|
Gus Johnson |
Boys Swimming |
160 Free Relay |
|
Pete Janss |
Boys Swimming |
200 Free |
|
|
|
|
1953 |
Lee Miller |
Boys Golf |
|
|
Tom Hoffman |
Boys Swimming |
180 Medley Relay |
|
Pete Janss |
Boys Swimming |
100 Free |
|
Al Maris |
Boys Swimming |
2-time 160 Free Relay |
|
Dick Hood/Don Middlebrook |
Boys Tennis |
Doubles |
|
Pete Janss |
Boys Swimming |
200 Free |
|
Al Maris |
Boys Swimming |
40 Free |
|
Bob Goodwin |
Boys Swimming |
100 Backstroke |
|
|
|
|
1954 |
Al Maris |
Boys Swimming |
40 Free |
|
Bob Goodwin |
Boys Swimming |
100 Backstroke |
|
|
|
|
1955 |
John Bridgeman |
Boys Swimming |
Diving |
|
Myndell Fersetenfeld |
Girls Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1957 |
Tom Hickerson |
Boys Swimming |
200 Free |
|
Tom Hickerson |
Boys Swimming |
200 Free Relay |
|
Garrett Maris |
Boys Swimming |
200 Free Relay |
|
Garrett Maris |
Boys Swimming |
50 Free |
|
|
|
|
1958 |
Garrett Maris |
Boys Swimming |
50 Free |
|
|
|
|
1959 |
Dan Grimm |
Wrestling |
HWT |
|
Garrett Maris |
Boys Swimming |
200 Medley Relay |
|
Scott Reichardt |
Boys Swimming |
200 Medley Relay |
|
Garrett Maris |
Boys Swimming |
50 Free |
|
|
|
|
1960 |
Richard Friedman |
Boys Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1961 |
Rich Collins |
Boys Swimming |
400 Free |
|
|
|
|
1962 |
Bill Smith |
Wrestling |
112 |
|
Tom Throckmorton |
Boys Swimming |
100 Backstroke |
|
Tom Throckmorton |
Boys Swimming |
200 Medley Relay |
|
|
|
|
1963 |
Bill Dean |
Boys Swimming |
Diving |
|
Phil Schrader |
Boys Swimming |
100 Butterfly |
|
Dave Strief |
Boys Swimming |
50 Free |
|
Bob Synhorst |
Boys Swimming |
200 Medley Relay |
|
Sheila Pearl |
Girls Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1964 |
Bob Synhorst |
Boys Swimming |
100 Breaststroke |
|
Sheila Pearl |
Girls Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1965 |
Sheila Pearl |
Girls Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1966 |
Don Gillespie |
Wrestling |
180 |
|
Frank Cownie |
Boys Swimming |
100 Breaststroke |
|
|
|
|
1967 |
Arny Engman |
Boys Golf |
|
|
|
|
|
1969 |
Nancy Terrill |
Girls Swimming |
State Diving Champion |
|
Beverly Buckley |
Girls Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1970 |
Mark Johnson |
Boys Swimming |
Diving |
|
Beverly Buckley |
Girls Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1971 |
Steve Davis |
Boys Swimming |
100 Breaststroke |
|
Barb Buckley/Kim Hudson |
Girls Tennis |
Doubles |
|
Mark Wessling/Dave Hemminger |
Boys Tennis |
Doubles |
|
Beverly Buckley |
Girls Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1972 |
Kimberly Carpenter |
Girls Swimming |
500 Free |
|
Rick Adrianse |
Boys Swimming |
400 Free |
|
Margie Huddleson |
Girls Gymnastics |
Tumbling & Trampoline |
|
Diane Sargent |
Girls Gymnastics |
Floor Exercise & Vault |
|
|
|
|
1973 |
Patti Schropp |
Girls Swimming |
50 Free |
|
Janet Lindstrom |
Girls Swimming |
100 Butterfly |
|
Steve Proctor/Doug Reichardt |
Boys Tennis |
Doubles |
|
Margie Huddleson |
Girls Gymnastics |
Floor Exercise & Trampoline |
|
Diane Sargent |
Girls Gymnastics |
Balance Beam & All Around |
|
Carol McDonald |
Girls Gymnastics |
Tumbling |
|
Kathy Keck |
Girls Gymnastics |
Vault |
|
|
|
|
1974 |
Kathe Linn |
Girls Swimming |
500 Free |
|
Kathy Keck |
Girls Gymnastics |
All Around, Uneven Parallel Bars & Balance Beam |
|
Laurie Keck |
Girls Gymnastics |
Tumbling & Floor Exercise |
|
|
|
|
1975 |
Janet Lindstrom |
Girls Swimming |
200 Individual Medley |
|
Janet Lindstrom |
Girls Swimming |
100 Butterfly |
|
Kathy Keck |
Girls Gymnastics |
All Around & Uneven Parallel Bars |
|
Laurie Keck |
Girls Gymnastics |
Uneven Parallel Bars |
|
Eric Randolph |
Boys Gymnastics |
All Around, Pommel Horse, Horizontal Bars, Parallel Bars, Vault and Rings |
|
Dave Everett |
Boys Swimming |
500 Free |
|
|
|
|
1976 |
Janet Lindstrom |
Girls Swimming |
200 Individual Medley |
|
Janet Lindstrom |
Girls Swimming |
100 Butterfly |
|
Dave Everett |
Boys Swimming |
400 Relay |
|
Elyse Rabinowitz/Sandra Kelley |
Girls Tennis |
Doubles |
|
Laurie Keck |
Girls Gymnastics |
Vault |
|
Liz McDermott |
Girls Gymnastics |
Uneven Parallel Bars |
|
Dave Everett |
Boys Swimming |
500 Free |
|
|
|
|
1977 |
Dave Everett |
Boys Swimming |
200 Free |
|
Dan Bartlett |
Boys Swimming |
400 Free Relay |
|
John Stauffer |
Boys Tennis |
Singles |
|
Laurie Keck |
Girls Gymnastics |
Balance Beam & Vault |
|
Dave Everett |
Boys Swimming |
500 Free |
|
|
|
|
1978 |
Linda Perry |
Girls Track |
400 M |
|
|
|
|
1979 |
Dan Bartlett |
Boys Swimming |
50 Free |
|
|
|
|
1980 |
Kevin Stetson |
Boys Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1982 |
Natasha Kaiser |
Girls Track |
4 by 200 M Relay |
|
|
|
|
1983 |
Ann Walker |
Girls Swimming |
100 Butterfly |
|
Ann Walker |
Girls Swimming |
200 Free |
|
Jeff Johnson |
Boys Swimming |
Diving |
|
Emily Kiehne |
Girls Swimming |
100 Backstroke |
|
|
|
|
1984 |
Ann Walker |
Girls Swimming |
200 Free |
|
Ann Walker |
Girls Swimming |
100 Butterfly |
|
Emily Kiehne |
Girls Swimming |
100 Backstroke |
|
Natasha Kaiser |
Girls Track |
Sprint Medley Relay |
|
|
|
|
1985 |
Natasha Kaiser |
Girls Track |
4-time 200 M (82-85) |
|
Natasha Kaiser |
Girls Track |
2-time 100 M (84&85) |
|
Natasha Kaiser |
Girls Track |
400 M |
|
Natasha Kaiser |
Girls Track |
4 by 400 M Relay |
|
Emily Kiehne |
Girls Swimming |
100 Backstroke |
|
Natasha Kaiser |
Girls Track |
Sprint Medley Relay |
|
|
|
|
1986 |
Kyle Gamble/Jordan Hansell |
Boys Tennis |
Doubles |
|
|
|
|
1987 |
Mike Angrick |
Wrestling |
155 |
|
Brad McNamee |
Boys Swimming |
Diving |
|
|
|
|
1988 |
Amy Walker |
Girls Swimming |
500 Free |
|
Scott Paulsen |
Boys Swimming |
200 Individual Medley |
|
Kyle Gamble/Jordan Hansell |
Boys Tennis |
Doubles |
|
Scott Paulsen |
Boys Swimming |
500 Free |
|
|
|
|
1989 |
Scott Paulsen |
Boys Swimming |
200 Free |
|
Scott Paulsen |
Boys Swimming |
500 Free |
|
|
|
|
1990 |
Kim Carson |
Girls Track |
100 M Hurdles |
|
|
|
|
1991 |
Kim Carson |
Girls Track |
Distance Medley Relay |
|
John Lundquist |
Boys Tennis |
Singles |
|
Kim Carson |
Girls Track |
100 M Hurdles |
|
|
|
|
1992 |
Kim Carson |
Girls Track |
100 M Hurdles |
|
|
|
|
1994 |
Sandra Biere |
Girls Track |
High Jump |
|
Naomi Zeff |
Girls Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1995 |
Naomi Zeff |
Girls Tennis |
Singles |
|
|
|
|
1997 |
Cyruse Nichols |
Boys Track |
110 M High Hurdles |
|
|
|
|
1998 |
Willis Humphry |
Boys Track |
800 M |
|
Cyruse Nichols |
Boys Track |
110 M High Hurdles |
|
Lolo Jones |
Girls Track |
100 M Hurdles |
|
|
|
|
1999 |
Cyruse Nichols |
Boys Track |
400 M Low Hurdles |
|
Bobby Atkins |
Boys Track |
800 M |
|
Cyruse Nichols |
Boys Track |
110 M High Hurdles |
|
Katie Martin |
Girls Swimming |
50 Free |
|
Katie Martin |
Girls Swimming |
100 Free |
|
|
|
|
2000 |
Lolo Jones |
Girls Track |
100 M |
|
Lolo Jones |
Girls Track |
200 M |
|
Davonna Carr |
Girls Track |
Long Jump |
|
Trent Graham |
Boys Track |
3200 M |
|
Zlatko Letica/John Katelman |
Boys Tennis |
Doubles |
|
Lolo Jones |
Girls Track |
100 M Hurdles |
|
Katie Martin |
Girls Swimming |
50 Free |
|
Katie Martin |
Girls Swimming |
100 Free |
|
|
|
|
2001 |
Casey Owens |
Girls Track |
3000 M |
|
Katie Martin |
Girls Swimming |
100 Free |
|
|
|
|
2002 |
Alex Loeb/Tom Hagen |
Boys Tennis |
Doubles |
|
Steve McGaughey |
Boys Tennis |
Singles |
|
|
|
|
2003 |
Jon Thomas |
Boys XC |
|
|
Yawausa Kinda |
Boys Track |
400 M |
|
Steve McGaughey |
Boys Tennis |
Singles |
|
Kiel Uhl |
Boys Track |
3200 M |
|
|
|
|
2004 |
Kiel Uhl |
Boys XC |
|
|
Hannah Roeder |
Girls XC |
|
|
Yawausa Kinda |
Boys Track |
400 M |
|
Kiel Uhl |
Boys Track |
3200 M |
|
|
|
|
2005 |
Hannah Roeder |
Girls Track |
1500 M |
|
Kiel Uhl |
Boys Track |
3200 M |
|
|
|
|
2006 |
James Nicholson |
Wrestling |
119 |
|
Montell Marion |
Wrestling |
130 |
|
|
|
|
2007 |
Charlie Caris |
Boys Tennis |
Singles |
|
|
|
|
2008 |
Charlie Caris |
Boys Tennis |
Singles |
|
Dunja Saric/Libby Caris |
Girls Tennis |
Doubles |
|
|
|
|
2009 |
John Meeks |
Wrestling |
119 |
|
Charlie Caris |
Boys Tennis |
Singles |
|
|
|
|
2010 |
John Meeks |
Wrestling |
125 |
|
Joe Koger |
Boys Track |
4 by 100 Relay |
|
|
|
|
2011 |
John Meeks |
Wrestling |
130 |
|
|
|
|
2012 |
John Meeks |
Wrestling |
138 |
|
|
|
|
2013 |
Sydne Davis |
Boys Track |
400 M Lows |
|
|
|
|
2014 |
Megan Schott |
Girls XC |
|
|
Sydne Davis |
Boys Track |
100 M High Hurdles |
|
Sydne Davis |
Boys Track |
400 M Lows |
|
Mary Hill/Meera Prasad |
Girls Tennis |
Doubles |
|
|
|
|
2015 |
Mary Hill/Erin Sagun |
Girls Tennis |
Doubles |
|
|
|
|
2016 |
Alex Kozlowski |
Girls Tennis |
Singles |
|
Willis Gaer |
Boys Golf |
|